
- Szczegóły
18 listopada odeszła do wieczności siostra Mediatrix Altefrohne ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Paderborn. Przeniknięta charyzmatem zgromadzenia miała udział w wielu dziełach miłosierdzia na terenie naszej archidiecezji. Między innymi dzięki również Jej staraniom powstał nasz dom. Wdzięczni za udzieloną pomoc i wsparcie 7 grudnia odprawiliśmy pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. Apb. Wiktora Skworca oraz ks. Apb. Damiana Zimonia Mszę św. za Zmarłą. Dziękujemy Boga za dar Jej osoby, księżom Arcybiskupom za przewodniczenie liturgii.
Chociaż wymieniają się mieszkańcy naszego domu, każdego miesiąca wspominamy w modlitwie naszych dobroczyńców. Wśród nich ważne miejsce zajmuje siostra Mediatrix.

- Szczegóły
Zapraszamy księży seniorów naszej archidiecezji na XXXIII dzień skupienia.

- Szczegóły
W słoneczny dzień 7 listopada 2023 roku mieliśmy możliwość odwiedzić Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka w Cieszynie (Elżbietanki cieszyńskie), które przez szereg lat ofiarnie służyły w naszym domu księżom emerytom. Mogliśmy trochę powspominać, przypomnieć sobie wspólne chwile ale też podzielić się aktualnymi sprawami, którymi żyjemy. Dziękujemy Siostrom, wraz z Matką Generalną Siostrą Albertą za wspaniałe przyjęcie nas w swoim domu, mamy nadzieję na rewizytę...
Po drodze mieliśmy okazję również dzięki życzliwości ks. proboszcza Marcelego Rabsteina podziwiać wspaniały kościół św. Jerzego w Mszanie. Gratulujemy ks. Proboszczowi i Parafianom wspaniałej świątyni.

- Szczegóły
Corocznym zwyczajem, w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, nawiedziliśmy cmentarze, na których w ostatnim czasie zostali pochowani nasi współbracia w kapłaństwie.
Modliliśmy się, by uzyskać odpusty nad grobami księży: Rafała Greiffa w Mszanie, Krzysztofa Lacha w Pruchnej, Emmanuela Olszara w Mnisztwie oraz Ernesta Grajcke Mysłowicach Wesołej

- Szczegóły
26 października 2023 r., w 88. roku życia i 65. roku kapłaństwa (rocznik święceń 1959), zmarł śp. ksiądz Józef WALASZ, emerytowany proboszcz Parafii Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach. Urodził się 17 marca 1936 roku w Katowicach-Piotrowicach jako syn piekarza Józefa i Magdaleny z d. Lipa. Tam w kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa został ochrzczony. Miał dwie starsze siostry. Naukę rozpoczął w wieku 7 lat w szkole niemieckiej. Po wyzwoleniu ziem polskich uczęszczał do polskiej szkoły podstawowej w Imielinie. W 1947 roku cała Jego rodzina przeniosła się do Rudy Śląskiej-Bielszowic. Tam ukończył Publiczną Szkołę Podstawową i w 1949 roku przyjął sakrament bierzmowania w parafii św. Marii Magdaleny. Następnie został przyjęty do Niższego Seminarium Duchownego im. św. Jacka, które znajdowało się w budynku dzisiejszego seminarium katowickiego. Po zdanym egzaminie maturalnym wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie ukończył studia teologiczne. W świadectwie moralności, katecheta napisał o nim następujące słowa: „bardzo solidny, robił jak najlepsze wrażenie swoją ułożonością, taktem i grzecznością. Zwracał uwagę wystąpieniami zewnętrznymi, w których potrafił się zdobyć na dużą swobodę, nawet humor swoisty”. W seminarium był dziekanem alumnów oraz pełnił funkcję bibliotekarza. W 1958 przyjął święcenia niższe: ostariatu i lektoratu, a rok później egzorcystatu i akolitatu. Kolejnymi krokami w dążeniu do kapłaństwa były święcenia subdiakonatu oraz diakonatu przyjęte 26 czerwca 1959 roku w parafii Świętej Marii Magdaleny w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach. 6 września tego samego roku otrzymał święcenia prezbiteratu z rąk biskupa Herberta Bednorza w kościele parafialnym Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach.
W pierwszym roku kapłaństwa, będąc jeszcze studentem teologii, pomagał duszpastersko w Krakowie: w kościele Sióstr Felicjanek, w kościele świętej Anny oraz u Sióstr „Sercanek”. Jako wikariusz posługiwał w parafiach: Świętego Floriana w Chorzowie (1960-1964), Najświętszej Maryi Panny w Katowicach (1964-1967), Świętych Męczenników Jana i Pawła w Katowicach-Dębie (1967-1971), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku (1971-1973), Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach (1973-1974), Świętego Bartłomieja w Koniakowie (1974-1976). W 1976 roku został mianowany wikariuszem w Parafii świętego Wawrzyńca w Mikołowie-Mokrem jednocześnie pełniąc funkcję ekonoma. Dwa lata później dekretem biskupa Herberta Bednorza objął tam urząd proboszcza, który pełnił przez 19 lat. W tym czasie został wybrany przez kapłanów wicedziekanem dekanatu mikołowskiego. 26 sierpnia 1995 został mianowany proboszczem Parafii Matki Boskiej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach. Przez pięć lat był członkiem Rady Kapłańskiej Archidiecezji Katowickiej. W latach posługi kapłańskiej katechizował dzieci oraz młodzież zarówno w szkołach, jak i salkach katechetycznych.
Z dniem 29 lipca 2000 roku ze względów zdrowotnych został zwolniony z obowiązków duszpasterskich, przeszedł na rentę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Katowicach. W 2001 roku na prośbę Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Katowicach arcybiskup Damian Zimoń mianował go kapelanem Honorowych Dawców Krwi w archidiecezji katowickiej. Posługę tę pełnił przez 6 lat. Od maja do czerwca 2010 roku, na czas choroby miejscowego proboszcza, został mianowany administratorem parafii św. Urbana Papieża i Męczennika w Woli. W 2019 roku świętował Jubileusz 60. rocznicy święceń prezbiteratu. Msza pogrzebowa została odprawiona 30 października 2023 roku w parafii św. Marii Magdaleny w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach. Liturgii żałobnej przewodniczył arcybiskup Wiktor Skworc.

- Szczegóły
ŚP. KS. ERNEST GRAJCKE - urodził się 29 kwietnia 1940 roku w Wilczy jako syn górnika-ślusarza Jana i Elżbiety zd. Góreckiej. Tam w kościele parafialnym św. Mikołaja 5 maja tegoż roku został ochrzczony, po raz pierwszy przystąpił do Komunii św. i był ministrantem, a 3 lipca 1950 roku przyjął sakrament bierzmowania. Tam też w latach 1947-1954 uczęszczał do Szkoły Podstawowej. Potem uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Knurowie. Do roku 1962 jego nazwisko było w pisowni niemieckiej „Greitzke”.
Po zdaniu w 1958 roku egzaminu dojrzałości wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Tzw. „Kurs Wstępny” odbył w Tarnowskich Górach. Pracę naukową napisał na temat „Problematyka narodowościowa na łamach „Gościa Niedzielnego” w latach 1934-1936”.
Na diakona wyświęcił go 8 marca 1964 roku w kaplicy Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie biskup koadiutor Herbert Bednorz, on też 14 czerwca 1964 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach udzielił mu święceń prezbiteratu.
Po zastępstwach wakacyjnych w rodzinnej parafii w Wilczy (1-15 lipca), Świętych Jana i Pawła Męczenników w Dębie (15 lipca-10 sierpnia) i Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Szczygłowicach (10-30 sierpnia) był wikariuszem w parafiach: Matki Bożej Fatimskiej w Wesołej (od 30 sierpnia 1964), Świętego Jana Chrzciciela w Pawłowicach Śląskich (od 2 września 1967), Świętej Marii Magdaleny w Tychach (od 27 sierpnia 1970).
W roku 1974, po ukończeniu zaocznych studiów na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie – Studium Pastoralne w Katowicach uzyskał stopień magistra teologii. Pracę magisterską napisał na temat „Próba oceny skuteczności nauczania kościelnego w zakresie kształtowania postaw wobec katolickiego małżeństwa i rodziny”.
Został zaproszony do udziału w sesjach plenarnych I. Synodu Diecezji Katowickiej, jako przedstawiciel księży wikarych.
Dnia 23 czerwca 1976 roku został mianowany diecezjalnym misjonarzem. Do jego obowiązków należało głoszenie nauk rekolekcyjnych, przede wszystkim jako przygotowanie parafii do wizytacji kanonicznej. Mieszkał na probostwie parafii Świętej Marii Magdaleny w Tychach. Od 20 czerwca – 2 lipca 1977 roku zastępował wikariusza w parafii Świętego Józefa w Katowicach – Załężu, od 16 listopada 1978 roku został substytutem proboszcza parafii Krzyża Świętego w Gostyni. Od 16 sierpnia 1979 roku został wikariuszem ekonomem w parafii Świętego Wojciecha w Radzionkowie, a od 9 października tegoż roku proboszczem. Podjął starania o teren pod budowę kościoła Świętego Stanisława w Radzionkowie (dziś Bytom). Od września 1990 roku katechizował w Szkole Podstawowej nr 11, w VI Liceum Ogólnokształcącym i w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 (Liceum Zawodowe oraz Technikum Budowy Maszyn i Urządzeń Górniczych Wspólnoty Węgla Kamiennego) w Radzionkowie.
Ostatnią jego placówką duszpasterską była parafia Matki Bożej Fatimskiej w Wesołej, gdzie od 28 sierpnia 1993 roku był proboszczem przez 14 lat. Tam też katechizował w Szkołach Podstawowych nr 14 i 15, w Gimnazjum nr 5, Zespole Szkół Prywatnych oraz w Zasadniczej Szkole Górniczej i w Liceum Zawodowym. W roku 2000 został przez biskupa zwolniony z obowiązku katechizowania w szkole. W roku 2000 kapłani dekanatu Mysłowice wybrali go na swojego ojca duchownego.
Z dniem 29 lipca 2007 roku został przeniesiony na emeryturę i zamieszkał w rodzinnej parafii w Wilczy.
Zmarł 30 sierpnia 2023 roku w 60. roku kapłaństwa mając 83 lata. Jego pogrzeb odbył się 2 września 2023 roku w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Mysłowicach – Wesołej. Tam został pochowany.

- Szczegóły
ŚP. KS. RAFAŁ GREIFF - urodził się 8 listopada 1934 roku w Hajdukach Wielkich (Chorzowie Batorym) w rodzinie hutnika Joachima i Jadwigi z domu Pietrzyk. Ochrzczony został 15 listopada 1934 roku w kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym. Do pierwszej Komunii świętej i do bierzmowania przystąpił w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym.
Naukę rozpoczął w 1941 roku w szkole podstawowej w Chorzowie. Był gorliwym i sumiennym ministrantem, chętnie pomagał w kościele. Mając 13 lat wstąpił do Krucjaty Eucharystycznej. We wrześniu 1949 roku rozpoczął naukę w Technikum Rolniczym w Nakle Śląskim. Po trzech latach kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Chorzowie, które ukończył maturą w 1953 roku.
Do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie zgłosił się po maturze. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia niższe przyjął z rąk bp. Franciszka Jopa. Był dziekanem alumnów. Święceń diakonatu 28 marca 1958 roku w Krakowie i prezbiteratu 22 czerwca 1958 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach udzielił mu bp Herbert Bednorz.
Po święceniach został skierowany na zastępstwo wakacyjne najpierw do rodzinnej Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym a następnie do Parafii Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej – Goduli. Jako wikariusz pracował w parafiach: Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych (1958-1962), Świętego Klemensa w Lędzinach (1962-1965), Świętego Mikołaja w Pierśćcu (1965-1966), Świętego Bartłomieja w Grodźcu (1966-1971). Otrzymał zadanie usamodzielnienia placówki duszpasterskiej przy kościele Świętego Wawrzyńca w Bielowicku. Tam przeprowadził remont zabytkowego kościoła i wybudował probostwo.
Od 1971 roku był wikariuszem ekonomem a następnie proboszczem Parafii Świętego Jerzego w Mszanie (1971-1992). W 1992 roku otrzymał dekret proboszcza Parafii Świętego Jana Nepomucena w Rybniku – Chwałęcicach (1992-1999). W 1993 roku rozpoczął budowę kościoła w Chwałęcicach, który został poświęcony przez abp. Damiana Zimonia w 1998 roku. Jako proboszcz był katechetą w przedszkolu i szkole podstawowej w Chwałęcicach.
W 1999 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Ustroniu. Ostatnie dni życia spędził w Domu Księży Emerytów im. Świętego Józefa w Katowicach.
Zmarł 20 sierpnia 2023 roku w 89. roku życia i 66. roku kapłaństwa. Msza żałobna została odprawiona 24 sierpnia w kościele pw. Świętego Jana Nepomucena w Rybniku – Chwałęcicach. Jego pogrzeb odbył się 25 sierpnia w Parafii Świętego Jerzego w Mszanie. Liturgii pogrzebowej przewodniczył bp Grzegorz Olszowski.

- Szczegóły
Odszedł do Pana ks. Emanuel Olszar
Ks. kan. Emanuel Olszar, urodził się 28 lutego 1948 roku w Cieszynie jako najstarszy syn Józefa i Matyldy z domu Buchta. Ochrzczony został 14 marca 1948 roku w kościele parafialnym pw. Św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Sakrament bierzmowania otrzymał 20 czerwca 1957 roku. Miał siostrę i pięciu braci. Rodzice utrzymywali się z pracy na roli. Interesowali się sprawami Kościoła i chętnie służyli pomocą w parafii.
Naukę rozpoczął w Szkole Podstawowej w Mnisztwie, a kontynuował w Szkole Podstawowej nr 9 im. Janusza Korczaka w Cieszynie. Był wzorowym uczniem. Po ukończeniu szkoły podstawowej, zgodnie z życzeniem rodziców, rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym w Cieszynie. Po ukończeniu pierwszej klasy technikum przeniósł się do Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, które ukończył w 1966 roku. W parafii przez dziesięć lat był ministrantem i zastępcą kościelnego w kościele filialnym w Mnisztwie. Należał do harcerstwa. Swoje obowiązki wypełniał wzorowo. Katecheta, ks. Norbert Niemiec podkreślił, że był bardzo pilny, uważny, skromny i ciekawy, uczestniczył w dniach skupienia i często przystępował do Komunii św. Brał udział w pielgrzymkach do Piekar Śl., Kalwarii Zebrzydowskiej i Turzy Śl. Należał do Międzyszkolnego Klubu Sportowego.
Myśl o kapłaństwie towarzyszyła mu od szkoły podstawowej. Po maturze zgłosił się do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Składając podanie o przyjęcie do seminarium napisał: „moim marzeniem teraz są studia teologii”. W roku akademickim 1970/1971 odbywał obowiązkową praktykę zawodową w PKS w Cieszynie jako kierowca samochodów ciężarowych. Święcenia diakonatu otrzymał w Siemianowicach Śl. 29 czerwca 1972 roku przez posługę bp. Herberta Bednorza. Jako diakon podczas wakacji posługiwał w Polskiej Misji Katolickiej w Nancy. Święcenia prezbiteratu przyjął 19 kwietnia 1973 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bp. Herberta Bednorza.
Jako wikariusz pracował w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Katowicach – Wełnowcu (1973-1975). W 1975 roku wyjechał do Republiki Federalnej Niemiec, gdzie przyjął niemieckie obywatelstwo. Pracował w parafiach Diecezji Augsburg. Wspierał materialnie budowę kościołów w diecezji katowickiej. Ufundował Ośrodek Spotkań i Formacji im. Św. Jadwigi w Brennej. W 1996 roku został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej. Ostatnie lata życia spędził w Domu św. Józefa w Katowicach.
Zmarł 30 lipca 2022 roku w 75. roku życia i 50. roku kapłaństwa. Msza święta żałobna została odprawiona w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Jego pogrzeb odbył się 5 sierpnia w parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Cieszynie - Mnisztwie. Spoczął na cmentarzu parafialnym.